2325-zakaz-fotografovani-samolepici-znacka

Zákaz focení – komplikace nebo inspirace?

Když zrovna nespíte, fotíte. Když nemáte foťák, fotíte mobilem. Když vás vyhodí dveřmi, vlezete oknem… Fotografové to prostě nemají jednoduché a smyčka se pořád utahuje. Objevte s námi zákazy pro focus vašeho foťáku.

Omezení, povolení, zákazy, výjimky a podobné administrativní eskapády 21. století mají svá pro i proti. Teď prosím nemluvíme o tolik probíraném GDPR, ale o obyčejném focení na veřejnosti. Byly doby, kdy majitel fotoaparátu byl na ulici středem obdivu. Netrvalo dlouho a v části světa obdiv vystřídal postih – kdo fotil, byl podezřelý, protože se nevědělo, pro koho to fotí… A dnes – fotí všichni, všechny, všechno, všude a pořád.

Praze řekli dost!

„Musím vás požádat, abyste fotografie smazal a opustil budovu. Kdybyste nebyl z médií, vyvedeme vás,“ říká ochranka v nákupním centru Quadrio na Národní třídě.

„Veškeré focení a natáčení v prostorech či prostředcích dopravního podniku je pouze na povolení a je za poplatek. Netýká se to pouze turistického focení,“ vysvětluje mluvčí Ropid Řeháková.

Tyhle věty zná spousta z nás už nazpaměť. Nákupní centra, MHD, úřední budovy, galerie, banky, ale také hotely, kde se často ubytovávají celebrity… V metropoli přibývá symbolů s přeškrtnutým fotoaparátem. Někteří obchodníci na zákaz pořizování snímků jen upozorňují, nebo to vůbec neřeší, ale třeba v nákupním centru Quadrio na Národní třídě vás kvůli jednomu snímku bez mrknutí oka vyvedou. Za cvaknutí spouště fotoaparátu či tlačítka mobilního telefonu se můžete dostat do křížku i s policisty. Nemají to rádi. „Pokud jim to nebrání ve výkonu služby, měli by to strpět,“ říká mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan. Ale vy se připravte na přednášku a kamenný výraz vašeho model.

Kde je ještě potřeba foťák schovat

Pozor ve Vrchlického ulici v Praze, sídlí tam kontrarozvědka. Fotit nemůžete ani v bankovních pobočkách, kde jsou přepážky. Pokud vás fascinuje architektura budovy, atmosféra, nebo jen potřebujete imageovou fotku z bankovního prostředí, je možné vyjednat si výjimku. Galerie a výstavní síně zase chrání autorská práva umělců, takže foťák schovejte i tam. Upřímně, k čemu vám bude fotka Mony Lisy, když selfie je passé…Standardem je zaplatit městským částem poplatek, pokud na jejich území chcete točit například reklamu. Výjimkou je pořizování reportážních fotografií či videí.

A jak zákazy vlastně inspirují?

Každá komplikace je inspirace. Když vám něco zakážou, začnete přemýšlet, hledat cesty, řešení a ta mohou být často lepší, než přímá cesta. Jste nuceni hledat jiné lokace na focení, jiné úhly pohledu na téma a jeho zpracování anebo jiné techniky. A to je to, čemu se říká improvizace. Bez té by byl život nuda:-)

Na našich kurzech vás naučíme nejen ovládnout váš foťák, milovat fotografování a cítit detail, ale také vás seznámíme se všemi legislativními novinkami, týkající se fotografování – autorské právo, podnikání ve fotografii atd. Milujeme fotografii a umíme vás to naučit.