WS-ceske svycasrko- 2019-1

V Českém Švýcarsku lze fotit nejen krajinu

Minulé úterý jsme v našem fotoklubu měli besedu s mým kamarádem a skvělým krajinářem Jirkou Stránským. Jirka nás vzal “na výlet”. Během dvou hodin jsme stihli Island, Skotsko, Patagonii a samozřejmě také Českou republiku. Bylo to úžasné cestování. Nejen krásou těch míst. Jiří je mistr ve svém oboru! Krajinu dokáže zachytit tak dokonale, že má člověk pocit, že je přímo na místě a stojí hned vedle Jiřího fotoaparátu.

Je veřejným tajemstvím, že oblíbeným fotografickým místem Jiřího je České Švýcarsko. Proto mě velmi těší, že právě on tam s námi pojede na workshop  jako lektor. Doufám, že se mu tam s námi bude líbit tak, jako loňským účastníkům. Těším se, že nám ukáže svá tajná místa. České Švýcarsko je plné tajemných i prosvětlených míst. A ty západy slunce! S Jiřího know-how si přivezeme určitě jen samé nádherné fotografie.

Minulý rok jsme si vyzkoušeli, že v tomto severním koutě Čech nemusíme fotit jen krajinu. Beztak to umí nejlépe Jiří Stránský, který nás letos obohatí o své znalosti. Vloni jsem si sezval na tento workshop další dva lektory – Filipa Matušinského a Romana Sejkota. A fotitli jsme to, co každý z nás umí nejlíp.

Roman Sejkot fotí velmi působivé akty. Dokážete si představit tu nádheru, když fotíte akt uprostřed panenské přírody? Pro některé účastníky, a především pro modelku, to byl docela adrenalin. Jedna z lokací pro fotografování aktů byla na vrcholu skály. Místo nebylo nepřístupné, ale modelka balancovala na skále a fotografové se opodál snažili nepustit do hlubin své drahé fotoaparáty. Roman pak dohlížel na to, aby si účastníci odvezli ty nejlepší záběry.

Ne tak adrenalinové, přesto velmi zajímavé, bylo i fotografování s Filipem Matušinským. Stejně jako minulý květen, i letos bude lektorovat fashion a glamour. Těžko říct, zda se vrátí na své loňské lokace, ale obě měly velký úspěch. Glamour uprostřed lesa. Stačilo, aby se člověk na moment zasnil. Najednou probíhalo focení glamour uprostřed pohádky.

Naprostým kontrastem bylo fotografování fashion. Krásná modelka, v nádherných šatech, ovšem ve staré, vybydlené továrně. Hra protikladů, stínů a světel, krásy a nepořádku, mládí modelky a stáří budovy, to bylo to, co každý fotograf vnímal plnými doušky. Filip dozíral na kvalitu fotografií účastníků. Jelikož prostředí bylo prvotřídní, nenechal účastníkům nic zadarmo.

Posledním tématem byl můj oblíbený portrét. Jako jediný z lektorů jsem neměl jen modelku, ale i modela. V improvizovaném ateliéru si účastníci nacvičili kompozici a ven jsme pak šli hledat dokonalé světlo. Pracovali jsem s hloubkou ostrosti, někdo si odvezl portréty s překrásnou krajinou a jiný naopak čisté portréty s pozadím jak našlehaná pěnou.

Co se dělo po večerech? Debatovali jsme nejen o celodenním fotografickém díle. Samozřejmě u dobrého pití. A jako vloni, tak i letos se sejde úžasná parta lidí. Chcete se přidat? Pak stačí co nejdříve vyplnit přihlášku, ještě je pár volných míst!

Dobré světlo!

Angelo Purgert

Chci vyplnit přihlášku, dokud jsou místa!