29356524_10213473452863467_6335784477721100288_n

Pokud člověk fotí hlavně proto, aby se dostal blízko k polonahým krásným holkám, měl by si dát pár facek

Filip Matušinský, jeden z nejvyhledávanějších reklamních fotografů specializující se na glamour a fashion  bude vedle Angela Purgerta vaším dalším lektorem na nejlepším fotoworkshopu roku 7.–10. června 2018. Přečtěte si o jeho cestě k focení, jeho inspiracích a tajných snech a o tom, co považuje při focení glamour a fashion za nepostradatelné.

 

Filipe, proč fotíš glamour a fashion? V čem tě tyhle dvě polohy – móda a sexy fotka – nejvíc fascinují?
Fashion a glamour je žánr fotografie, kde se mi nejvíc daří. Navíc v něm dosahuju lepších výsledků, než třeba v krajinkách☺ Samozřejmě tou hlavní motivací jsou klienti/klientky – rád vidím, že jsou spokojení. A co mě nejvíc fascinuje? Vždycky mám radost z proměny, kterou jsme se svým týmem vykouzlili z nesmělé tuctové stydlivky. Když se pak sama na sebe dívá a říká si „Sakra, to jsem nevěděla, jaký jsem kus,“ je to pro mě vždy velké zadostiučinění.

Byla tvoje volba fotografického žánru jasná, nebo jsi váhal mezi jinými?
Neváhal. Vyplynulo to samo postupně, jak šel čas. Od focení kamarádek jsem se propracoval k focení známých osobností. Ale vždy to bylo tak, že některé z nich chtěly vypadat jako princezny (fashion) a některé ukrutně sexy (glamour, případně akt). Takže jsem se vyprofiloval ve dvou žánrech na jednou a je to pro mě ideální kombinace.

Řekl sis vůbec někdy: „Měl sem fotit něco jiného…“
Neřekl. Vyhranil jsem se přesně tak, jak sám chci a jak mě fotit baví. Fotit něco, co člověka nebaví, je to nejhorší. Fotograf do toho pak nedá duši a na fotce je to znát.

 

Vzpomínáš si na svůj první úspěch?
Jo, ten okamžik, kdy mi vyšla první fotka na titulce časopisu, se nadá zapomenout. Od té doby mám takových milníků ještě několik. Například pozvání do USA k focení kampaně. Ale na jeden jsem obzvlášť hrdý. České zastoupení Hasselbladu si mě vybralo jako svého ambasadora. Spolupráce s tímto výrobcem nejlepších foťáků na světě je prostě nejprestižnější věc, které fotograf může dosáhnout.

Jaká je tvoje základní fotografická výbava? A co považuješ za nepostradatelné při focení glamour a fashion?
Středoformátová zrcadlovka Hasselblad H4D se třemi objektivy (ale už pokukuju po současném modelu H6D – snad se brzy zadaří). Tím si vystačím na 95 % reklamní fotky. Jen na reportáže a rychlé focení používám pořád Canon 5DSR, ale to se doufám právě brzy změní… Když jsem onehdá dělal soupisek své techniky a došel k částce 1,3 milionu, přestal jsem radši počítat. Každopádně to chce zrcadlovku, pár kvalitních světelných objektivů a ideálně sadu 2 stálých světel (daylightů) a alespoň 3 studiové blesky s různými softboxy, reflektory, voštinami apod. Pak jste připraveni na všechno.

Vybavuješ si svoje fotografické začátky? Jaké bylo tvoje první vybavení?
Začal jsem asi v 6 letech poválečným foťákem Altisa, babiččiným Voigtlanderem – to byla ještě harmonika. Postupně jsem se probojoval přes středoformátovou Yashicu ke kinofilmové Praktice PLC2 poprvé s vestavěným manuálním expozimetrem. Svou první digitální zrcadlovku jsem si za nekřesťanské peníze pořídil v roce 2004 – byl to Canon EOS 300D se záklaďákem. Z toho jsem byl úplně na větvi. Nějaké vyvážení bílé, proměnlivé ISO apod. jsem tehdy absolutně nechápal.

Filipe, poraď začínajícím fotografům svoje vychytávky. Na co si dát při focení fashion a glamour pozor?
Vychytávky si ukážeme na workshopu Ale určitě je důležité znát základní principy ideální kompozice – teorie třetin, zlatého řezu apod. Není ovšem dogma je používat. Dobré je se vyvarovat rušivým ořezům v kolenou apod.

Poznáš při prvním pohledu na fotku, že je to začátečnická práce. Jsou nějaké klasické chyby při focení glamour a fashion?
Tou největší chybou je špatná motivace. Pokud člověk fotí hlavně proto, aby se dostal blízko k polonahým krásným holkám a má jakékoli postranní úmysly, měl by si dát pár facek a zkusit nějakou internetovou seznamku. To je při focení fashion a glamour první zásada.

Kde nejraději fotíš a máš nějaké oblíbené modely?
Nejradši mám boudoirové prostory, zámecké pokoje a luxusní rezidence. Žena tak působí luxusně a takové prostředí zvedá prestiž fotky. Nejraději samozřejmě fotím svou dvorní modelku Alenku. Právě na ni si trénuju věci, které pak používám v komerční tvorbě☺

Máš tajný sen, koho bys chtěl fotit?
Rád bych se dostal k zahraničním VIP osobnostem. Český rybníček mám už poměrně dost přebraný, a tak mě láká kromě Slovenska i něco za velkou louží. Snad se jednou podaří…

Co nebo kdo je tvojí inspirací? A když inspirace dochází, kam se obracíš?
Nemám konrétně jednoho nejoblíbenějšího autora, ale obecně miluju čínské fotografy. Jejichž rozpočty, technika a dovednosti jsou prostě úchvatné. Když mi dochází inspirace, rád se podívám na film, zajezdím si na něčem rychlém, co voní po benzínu, nebo si procházím v příjemné společnosti obchody v nákupních centrech.

Jaká je pro tebe definice krásy, co vlastně ty považuješ za krásné?
Krása je relativní pojem. Já osobně jsem příznivcem té tradiční „modelingové“ krásy – vysoké a štíhlé dámy s pevným tělem a krásným obličejem. To je ale jen můj osobní vkus. Někdo vám na to řekne, že na takových nic není a že ženská je ženskou, jen když je za co chytit. Stejně tak je ale krásná i fotka 90leté vrásčité babičky nebo lidé typu Helenky Růžičkové, ze kterých sálá pozitivní energie i přes jejich proporce.

Filipe a ještě dovol poslední otázku: Co budeš dělat za 30 let?
Topit se v penězích a fotit si jen pro zábavu to, co se mi bude chtít ☺