photokina-news

Novinky z Photokina 2018

Photokina 2018 je největší veletrh fotografické techniky na světě. Koná se každé dva roky v Kolíně nad Rýnem a letos probíhal od 26. do 29. září. Na této prestižní akci nemůže chybět nikdo, kdo má alespoň něco společného s fotografickou technikou, protože se tam představují ty nejžhavější novinky. Pojďte s námi objevit vy největší pecky.

Panasonic Lumix S1

Panasonic představil plnoformátové bezzrcadlovky Lumix S1 a S1R
Tyhle bezzrcadlovky jsou bezpochyby vrcholem nabídky a osloví tak i tu nejnáročnější klientelu. Model Lumix S1 nabízí 24Mpx, model S1R pak 47Mpx full-frame snímač se 4K 50p/60p videem, duální stabilizací a duálním slotem na paměťové karty (SDXC a XQD) a spoustou dalších funkcí. Výrobce také slibuje rychlý LCD displej, jenž si můžete nastavit ve 3 osách. Pokud jde o elektronický hledáček, výrobce se chlubí tím, že bude mít lepší rozlišení, než dnes nabízí fotoaparáty Nikon S7 a Canon EOS R.

Fotografy potěší i rychlá závěrka a nadprůměrný synchronizační čas blesku. Širší publikum určitě potěší, že Panasonic uzavřel spolupráci se společností Sigma. Ta bude pro tento bajonet vyvíjet dostupnější objektivy. A pozor, počítá se i s adaptéry na bajonety jiných výrobců.
Fotoaparáty Panasonic Lumix S1 a S1R by se na trhu měly objevit na jaře 2019.

 

 

 

Sony, Nikona Canon
Všechny tři společnosti své novinky představily již před  Photokinou, takže velké překvapení se nekonalo, ale návštěvníci měli na veletrhu dost prostoru na vyzkoušení jejich přístrojů. Mezi novinky Nikonu patří bezesporu bezzrcadlovky Nikon Z7 a Z6. Samozřejmostí je, že představil zároveň i nové objektiv.  14–30mm f/4  objektiv působí kompaktním dojmem a je ideální pro ty, kdo chtějí mít na foťáku nasazený příjemný, široce použitelný univerzál. 58mm objektiv s přídomkem Noct  potěší vysokou světelností vyjádřenou hodnotou f/0,95. Sony rozšířil svoji širokou nabídku fullframe objektivů o širokoúhlý objektiv SONY FE 24 mm f/1,4 GM Sony.

Fujifilm představil jednoznačně nejvíc novinek

Fujifilm GFX 100

Fujifilm GFX 100 s rozlišením 102 Mpx
Je prvním středoformátem se stabilizovaným snímačem na světě. Podle slov výrobce je snímač tak citlivý, že stabilizaci zkrátka potřebuje. S ní by mělo být snazší pořídit snímky o vysokém rozlišení při držení v ruce. A chlubí se dalšími světovými prvenstvími. Bude prvním bezzrcadlovým digitálním fotoaparátem se senzorem o rozměrech 43,8 × 32,9 mm, který podporuje nahrávání videa ve formátu 4K 30p.

Fujifilm GFX-50r
Kompaktní verze středofomátové bezzrcadlovky GFX 50S, která je nejen o 25 mm tenčí a o 145 g lehčí, ale i s předpokládanou cenou asi 4 500 dolarů také levnější než její větší předchůdce.

Novinkou je také AF objektiv 33 mm se světelností f/1.0, stejně tak jako spolupráce Fujifilmu s programem Capture One, pomocí něhož půjdou nejenom upravovat RAWy z bezzrcadlovek FujiFilm, ale připravte se i na dálkové ovládání fotoaparátů a legendární simulaci filmů Fuji.

 

Novoflex a jeho nové adaptéry
Německá značka Novoflex představila řadu adaptérů pro nové bajonety Nikon Z a Canon EOS R. Díky nim můžeme k těmto novinkám připojit i starší osvědčené objektivy napříč značkami. Stativová hlava s možností připojení dvou fotoaparátů s objektivy o různých ohniskových vzdáleností patří mezi další novinky Novoflexu. Pro milovníky makrofotografie je tady ještě jeden unikát – Focusing Rack CASTLE-MICRO. Tento makroposuv dokáže pracovat s přesností v řádu mikrometrů, a je tak vhodný pro velmi náročné průmyslové aplikace a taky ty nejnáročnější fotografy, kteří se zabývají skládanou makrofotografií.

Zeiss ZX1

Zeiss a jeho absolutní novinka
Zeiss oznámil svůj první digitální fotoaparát – Model Zeiss ZX1. Je vybaven fullframe snímačem s rozlišením 37,4 Mpx, pevným objektivem Distagon 35mm F2 a velkým 4,3″ dotykovým displejem s rozlišením 1280 x 720 pixelů, který výrazně usnadňuje ovládání. Zeiss se spojil s Adobe a nabídl plnou podporu programu Adobe Photoshop Lightroom CC přímo ve fotoaparátu, který je navrženž tak, aby umožňoval focení, úpravu a okamžité sdílení snímků.

 

Leica a vznik nové aliance
Jednoznačně nejzajímavější novinkou byla Leica S3 se 64 Mpx snímačem a 4K videem z celé plochy senzoru a také informace o aliance Leica-Sigma-Panasonic ve spojitosti s Leica L bajonetem.

 

 

 

 

 

Vy víte, že to zdaleka není všechno, ale snažili jsme se vám představit to jednoznačně nejzajímavější. Tak zase v květnu se můžete těšit na další novinky ze světa fotografické techniky:-)