Prvni republika_POTAH.indd

Moje První republika – okouzlující a inspirativní

Dnes, právě teď, probíhá oficiální představení, chcete-li křest, mé knihy První republika. Jsem hrdý, že se v České republice najde vždycky spousta lidí, kteří se dokáží spojit pro úžasnou věc bez nároku na honorář. Má kniha První republika totiž finančně podporuje nadaci Život dětem, o.p.s., která pomáhá nemocným dětem.

Jak to všechno vzniklo

Nápady se rodí jako neřízené střely a tahle mi proletěla hlavou v roce 2009. Už nevím, jestli jsem u toho seděl, někam šel nebo jen tak čekal… Ale jedno vím, byl jsem už unavený. Unavený z dnešního přetechnizovaného světa, kde nám nezbývá ani čas na to, se na chvíli zastavit a snít. Ze světa, kde se kvalita ručního řemesla již pomalu vytrácí. Z reklam a titulních stran časopisů, které nás denně atakují fotografiemi drsných a nezávislých dívek a často nechybí ani náznaky sexuálního podtextu.
A tak jsem se rozhodl, že ve svých fotografiích vrátím v retrospektivě čas do dob, kdy muži byli gentlemani a dámy okouzlovaly své okolí dokonalými účesy a krásnými doplňky. Do doby, kdy podání ruky znamenalo uzavření obchodu, ctily se dobré mravy, úcta k autoritám a to vše se dělo uprostřed secesního krásna s akcentem na detail v architektuře a i ve všech ostatních řemeslech. Do dob zlatého času naší první republiky.

 

Kouzelných 9 let

Projekt První republika vznikal mezi léty 2009 – 2018, fotilo se na 40 prvorepublikových lokacích a na projektu spolupracovalo 160 lidí a 60 partnerů. Mým hlavním mottem bylo nekopírovat zlatý věk československého státu. Nestudoval jsem dobové fotografie, naopak jsem chtěl mít čistou hlavu, otevřenou novým, moderním aranžmá scén, póz modelů a technického a světelného provedení. Neobešel jsem se ovšem bez kostýmů a architektury první republiky. Fotografie zachycují prvorepublikové kavárny Louvre, Imperial, Slavia nebo Adria, hotely Art Deco Imperial, Ambassador – Zlatá husa, Art Nouveau Palace a Hotel Paříž, Cukrárnu Myšák, ale také  Národní technické muzeum nebo Českou restauraci a tančírnu Republika. Fotografování probíhalo i v Obecním domě, secesní perle pražské architektury, a také v Paláci Lucerna. Výjimkou nebyly ani romantické uličky a parky staré Prahy.

 

Každé focení byl příběh

Věděl jsem, že nechci modelům říkat, jak mají stát, jak se mají tvářit a co mají dělat. Sázel jsem na autenticitu, jedinečnost okamžiku, který se musí prožít. Vždy jsem lehce nastínil scénu a nechal jsem všechny zúčastněné hrát si, žít si svoji první republiku. A pak jsem čekal. Čekal na tu správnou fotku. Povedlo se mi jich hodně a ty nejlepší najdete v mé právě vycházející knize První republika.
Vychutnejte si skutečné elegány v podání Zdeňka Pohlreicha, Bořka Slezáčka, Filipa Tomsy, Jarka Šimka nebo Karla Abrahama. Zadívejte se do očí kráse, jemné a zranitelné – mým ženám první republiky – v podání Andrey Růžičkové-Kerestešové, Michaele Gemrotové, Lenky Vacvalové, Karolíny Krézlové, Janine Alexander, Marii Renčové, Michaely Tomešová a spoustě dalších.

 

Mé fotky pomáhají i inspirují

Vždycky jsem věděl, že svět není černobílý jako moje fotky. Že každé trápení má více rovin a jejich řešení není nikdy jednoduché a rychlé. Proto každý svůj projekt vždy spojuji s konkrétní charitativní organizací pomáhající potřebným. Kniha První republika “patří” nadaci Život dětem, o.p.s., která pomáhá nemocným dětem. Domnívám se, že pomáhat tam, kde je to zapotřebí, je povinností každého z nás.

Je potěšující, že taková „výpomoc“ funguje i mezi umělci. Moje fotografie z projektu První republika inspirovaly produkci České televize k natočení populárního českého seriálu První republika. Je příjemné být inspirací, protože ta někdy dochází i těm nejlepším☺

Zakoupením knihy První republika  podpoříte dobrou věc a já budu moc rád, pokud naleznete na jejích stránkách fotografie, které vás osloví. Které vám umožní na chvíli se zastavit v tomto krásném období a dopřejí vám chvíle klidu, pohody a rozjímaní.