21432945_1685901624777461_8390070808627983801_n

Málokdo si uvědomuje, že nenosíme po kapsách jen mobil, ale celý výkonný počítač…

Šárka Purgertová, spoluzakladatelka Fotoškoly Angelo, vynikající lektorka a zkušená podnikatelka v oblasti výstavnictví a podnikání ve fotografii, si s námi otevřeně povídala o focení mobilem. Co malá krabička v kapse dokáže a kde jsou naopak její slabiny? Nenechte si proklouznout mezi prsty ani řádek.

První otázka je pro náš rozhovor zásadní. Jaký máš mobil?
Momentálně mám iPhone X. Pořídila jsem si ho kvůli rychlosti zápisu videa, která je bezkonkurenční. Fotky umí taky perfektní, ale když si chci hrát s časem, ISO apod., musím mít speciální aplikaci.

Hraje svou roli v kvalitě fotoaparátu cena mobilu?
Ano, většinou platí, že kvalitnější fotoaparáty mají pouze dražší mobily. Ale není to tak vždy. I mezi mobily se najdou celkem kvalitní foťáky. Nechci zmiňovat konkrétní značky a typy. Osobně mě ale vždy zajímá světelnost, rozlišení a možnost zápisu do formátu RAW.

Jednou jsi mi řekla, že všichni fotí mobilem, ale bojí se to přiznat. Platí to pořád?
Platí to čím dál víc. Samozřejmě, že se preference lidí mění, ale nedávno jsem se setkala s paní, která mi tvrdila, že na mobil nefotí, jen občas etikety v obchodě, aby si je pak zvětšila a lépe přečetla… Na druhou stranu mnoho mladých lidí, kteří chtějí mít kvalitní fotky na sociálních sítích, přechází na zrcadlovky. Protože, co si budeme říkat, mobily nefotí tak, jako profi zrcadlovky. Ale i tak, někdy fotoaparát není při ruce a mobil máme v kapse téměř pořád:-)

A vůbec, z čeho mají lidi největší obavu, proč se bojí přiznat, že fotí mobilem?
Nevím, já fotky z mobilu miluju. Možná mají pořád pocit, že to není ta správná fotka. Dalším důvodem, hlavně u mužů, je asi láska k technice – mít kvalitní techniku a fotit s ní – oproti tomu fotit s tou „obyčejnou” krabičkou, kterou celý den nosíme někde po kapsách. Přitom i fotku z mobilu už dnes v pohodě vytisknete na A4. Ta největší obava bude v tom, že když fotím na mobil, mé fotky nemůžou být kvalitní. A to není pravda. Kvalitu fotky přeci neurčuje technika, ale oko fotografa.

Mohla bys vypíchnout hlavní rozdíly mezi snímkem mobilním telefonem a třeba zrcadlovkou?
Tak to je opravdu velký rozdíl:-) Jako bys srovnávala Fabii s Ferrari. Mobil má malý objektiv, malý snímač, malé všechno… Nikdy do něj nedostaneš tolik světla. Takže pokud není ideální počasí, nemáš objekt dostatečně blízko nebo se pohybuje příliš rychle, nevyfotíš to mobilem dostatečně kvalitně. Ale i tak to může být krásná a zajímavá fotka. Mobil hodně věcí řeší tím, že je, jak já říkám, dopočítá. Zrcadlovka to opravdu vyfotí. Ale to, že je mobil stále při ruce, fotky můžete okamžitě sdílet, a nemusíte nosit další hračku, ty vady pro mě převýší. Navíc, spoustu věcí můžete ovlivnit i v mobilu a spoustu nedostatků eliminovat.

Má focení mobilem svoje neoddiskutovatelné výhody?
Skoro všechny už jsem je zmínila, ale je tady ještě jedna, pro mě zásadní. Jsem trošku lenoch a nechci s sebou tahat další věc, kdybych náhodou chtěla něco vyfotit. Takže to, že mám foťák v mobilu, který stejně nosím, je pro mě super. Navíc je při ruce pořád. A fotky z něj mohu rychle a jednoduše sdílet. A pro dědečka fotky jednoduše pošlu do tiskárny a dám mu je. Navíc mě baví objevovat nové funkce mobilních fotoaparátů, brzy přijdou na řadu fotoaparáty s umělou inteligencí a to se moc těším. A ještě jedna věc mě baví – fotky si můžu hned v mobilu upravit nebo sestříhat do videa. Málokdo si uvědomuje, že nenosíme po kapsách jen mobil na volání, internet na Facebook a foťák, ale celý výkonný počítač s opravdu širokou možností využití. Takže ta výhoda není jen o fotoaparátu v ruce, ale i o neuvěřitelných možnostech, které „v tom foťáku” máš hned k dispozici.

A co nevýhody, jsou nějaké?
Nevýhod je spousta. Hlavně v tom, že je ten fotoaparát jako takový hrozně malý. Není náhoda, že zrcadlovky a středoformátové fotoaparáty a kvalitní objektivy jsou tak velké. Fotografie je vlastně malba světlem, a do mobilu toho světla moc nedostanete. Je to podobné jako z obrazem, když budete mít totéž namalováno na plátně 60×90 cm a nebo na poznámkovém lístku 8×8 cm, budou tam rozdíly. Ikdyž obrázek bude namalovaný fakt krásně v obou případech.

Už několik let vedeš úspěšný workshop Focení mobilem. Co si z něj účastníci odnášejí?
To je moje velká láska. Z každého toho kurzu si odnášejí něco trochu jiného, protože ho vždy přizpůsobím posluchačům. A vzhledem k tomu, že je nás tam maximálně 7 i se mnou, je snadné se každému věnovat individuálně. Ale to hlavní je, že zjistí, že mobilní foťák má spoustu funkcí, které ho přibližují klasickým fotoaparátům. Mluvíme také o oku fotografa, o kompozici, která je podobná ať fotíte mobilem nebo zrcadlovkou. Učíme se vnímat fotografii ještě než stiskneme spoušť, protože nemá smysl fotit tisíce fotek a vybrat jednu kvalitní, někdy stačí vyfotit fotky tři. Nakonec si říkáme jak fotky upravit a které fotky fungují na sociálních sítích. Nejbližší workshop na Focení mobilem mám 20. září 2018, a už se moc těším!

Fotíte s kurzisty jen v ateliéru, nebo jdete i do ulic, kde je živo?
Jak kdy, když máme kurzy v zimě, nebo za deště, fotíme jen vevnitř. Ale nikdy to není jen v ateliéru. Vezmeme kurzisty aspoň do chodeb a pasáží. Máme výhodu, že sídlíme v centru poblíž Václavského náměstí, kde jsou staré a zajímavé budovy, ruch ulice i mnoho zajímavých detailů. Focení lidí, zvlášť cizích, je problematické, takže se musíme domluvit mezi s sebou.

Máš tajný tip, jak na nejlepší fotku z mobilu?
Necvakat, ale koukat. Dívat se, vnímat světlo i kompozici. A pak, vymáčknout z mobilu maximum toho, co umí. Je lepší fotku dobře vyfotit a neupravovat, než vyfotit špatně a snažit se ji nějak upravit ve fotoeditoru. Kvalitní fotku nevytváří technika, ale na oko fotografa. Vždycky.

Nedá mi to, kolik máš v současnosti fotek v mobilu, včetně paměťové karty?
Já paměťovou kartu v mobilu nemám, většinu fotek mám na cloudu. Ale od začátku roku mám v mobilu 2 400 (z týdenní dovolené jsem jich přivezla 100) a spoustu z toho tvoří snímky obrazovky a skeny dokumentů. Průměrně to vychází na 10 fotek denně. Propána, co tak často fotím?

A kde Šárku Purgertovou můžete potkat? U nás ve Fotoškole Angelo vede tyto kurzy a workshop:

Základy fotografie
Podnikání ve fotografii
Autorské právo ve fotografii
Fotíme mobilem