lens-1209823_1920

Kurzy fotografování pro začátečníky jsme vždycky chtěli

Když jsme s manželem zakládali FOTOŠKOLU ANGELO, věděli jsme přesně, jaká je naše vize. Já jsem učitelka, Angelo profesionální fotograf, ale u zrodu stálo něco jiného, než naplnění našich ambicí. Milujeme fotografii. A každý den vidíme stovky, možná tisíce fotografií: v médiích, na internetu, na sociálních sítích, na billboardech i jinde. A většina z nich bohužel nemá příliš vysokou kvalitu. Což je paradoxní v době, kdy snad každý vlastní fotoaparát (alespoň v mobilu). Málokdo si uvědomuje, že fotografie není jen o zmáčknutí spouště, je to i řemeslo, kterému je třeba se věnovat. A tak jsme se to řemeslo rozhodli sdílet a učit v našich kurzech.

Kouzlo fotografie
Jeden náš přítel nám napsal na naši fotografickou zeď vzkazů větu, která je pro mě moc důležitá: „Fotka je zastavený okamžik.” Každý v tom okamžiku vnímáme něco jiného. A každý vnímáme i život jinak. Proto žádní dva fotografové nefotí stejně. Toto kouzlo je úžasné. A my chceme, aby jej objevilo co nejvíc lidí. Mezi lidmi je mnoho skrytých talentů, kteří fotí do šuplíku. Někdy se bojí fotit, protože neznají svůj fotoaparát, někdy jim přijde těžké zvládnout světlo a expozici, jindy si zase nejsou jistí svými kompozicemi. Ale zatím každý, kdo přišel na naše kurzy, měl talent. Stačilo ho jen naučit trochu řemesla, kvalita fotografie se zvedla a z fotografií se stala krásná díla.

Ovládnutí fotoaparátu
U začátečníků je vždy klíčové zvládnout svůj foťák. Umět využít jeho funkce a živě s ním pracovat. Kromě rychlosti je tak velice důležitá jistota. Najednou si jste jistí, že nastala situace, kdy je třeba změnit nastavení fotoaparátu a přesně víte jak. Je to jako s řízením auta. Můžete si přečíst návody, podívat se na videa, usednout do auta a na dvorku si zkusit startovat. Ale když jste pak v autoškole, a někdo vedle vás vám říká, tady si přibrzdi, tady si dej blinkr a tady odboč, za chvilku se vám to zautomatizuje, protože si to zkoušíte. Přitom máte vedle sebe někoho, kdo vám řekne, kde je chyba nebo naopak, že tohle už zvládáte dobře. Ovládání fotoaparátu je totéž. Samozřejmě, můžete vzdělávání ignorovat. Jako jsou geniální malíři, kteří malbu nestudovali, jsou i takoví fotografové. Jenže je to ale… Člověk se většinou učí nápodobou. Často je zbytečné jít vlastní cestou a objevovat dávno objevené. Každý profesionál se vzdělává ve svém oboru, i u fotografie je to stejné. I my se vzděláváme. Jdeme více do hloubky. A jen od dalších fotografů se naučíte nejen řemeslo, ale i to něco navíc, co vám může předat jen někdo z praxe.

Jak se rodí fotograf
Fotografem se člověk nestane za víkend. Chce se mi říct, že fotografem se člověk rodí. Ale není to tak úplně pravda. Fotograf je člověk, který fotografii miluje a chce fotit krásné snímky. Víkendový kurz pro začátečníky dá člověku jistotu v ovládání svého fotoaparátu a naučí vás koukat se na fotografii dřív, než vznikne. Vnímat to, co vzniká. A to je v dnešní době „cvakání jednoho snímku za druhým” obrovský posun a změna, která vede ke kvalitnější fotografii. A kdy začít s fotografickým vzděláváním? Dobré je začít, když je člověk nadšený. V našich skupinových kurzech se někdy sejdou lidé od 15 do důchodového věku. Ale rozumí si. Protože je spojuje láska k fotografii. A pokud má někdo doma nadšeného fotografa, kterému ještě nebylo 15, pořádáme i individuální kurzy fotografie pro děti.
V naší FOTOŠKOLE ANGELO si zakládáme na individuálním přístupu. Na našich kurzech je vždy maximálně 6 lidí. Respektujeme tak prostor na jejich otázky, nejasnosti, diskuse a především praktická cvičení. Naši lektoři nejsou učitelé, co odrecitují svou přednášku, ale skuteční profesionálové. Mají nafoceno, jsou mistři ve svých oborech, znají zákulisí fotografie, novinky, trendy a to všechno je know how, které samostudiem zvládnete velice obtížně.

Vždycky našim kurzistům říkáme, ať fotí to, co milují, pro co jsou nadšení. A pak ať nedělají zbytečné chyby. Ale každý fotograf vám potvrdí, že na tu svou dokonalou fotku čeká celý život. Vždy je kam se posouvat. Tak začněte objevovat kouzlo fotografie s námi, na našich fotografických kurzech pro začátečníky. Těšíme se na vás:-)

Šárka a Angelo Purgertovi