21731364_480311782338045_7151977868411006301_n

Jak si zařídit fotografický ateliér

Nebuďte tak hrrrrr a podívejme se, co nám říká Wikipedie: „Fotografický ateliér je místnost určená pro pořizování fotografií. Umělec zde pracuje – aranžuje a komponuje postavy nebo předměty pro své snímky…“ Pokud tedy nic nenamítáte proti milé teorii, pojďme si to prakticky probrat:-)

Vlastní ateliér nebo pronájem
Tuhle otázku byste si měli položit jako první. Není nic horšího, než zadlužený fotograf, jehož ateliér zeje prázdnotou.  Takovou investici si musíte promyslet. Stojí za tím pronájem prostoru, případné stavební úpravy a nákup techniky.  Angelo Purgert, profesionální fotograf a lektor workshopu Ateliér – vybavení a využití v praxi, doporučuje: “Pokud nefotíte alespoň 6 zakázek měsíčně, není ateliér finančně únosný. Jestliže potřebujete jednorázové focení, ideální je ateliér si pronajmout.“ Pronájem je elegantní věc, ideálně pokud vás majitel i zaškolí – jako to například nabízí svým členům FOTOKLUB PRAHA.

Ateliérová svoboda
Ateliér vám poskytne obrovskou svobodu. Je ideální na focení portrétů, rodinných fotografií, zvířecích mazlíčků, produktové a módní fotografie. Díky ateliéru nejste závislí na počasí, denní době a můžete si svobodně zvolit pozadí. Světelné podmínky si vytvoříte sami, přesně podle svých představ a potřeby. Jaké je tedy základní vybavení ateliéru?

Pozadí pro fotoateliér
Pozadí je celá řada, vybírat si můžete podle materiálu i vzoru. Pamatujte si však, že tím základním, nejjednodušším a nejlevnějším pozadím je obyčejná zeď. Při volbě pozadí je ideální sáhnout po jednobarevné matné variantě.Využít můžete látku – ano, může to být i obyčejné prostěradlo nebo látkové pozadí. Pořizovací cena je nízká, ale látka se mačká a vy musíte žehlit  a žehlit… Lepší variantou je polypropylen – pozadí je pevné, relativně levné a snese lehké čištění. Profesionálové používají papír nebo vinyl. Prodává se v rolích a jednoduše je připevníte držákem na stěnu. Papír má kromě ceny další nevýhodu – trhá se a snadno se zašpiní. Tip Angela Purgerta: „Vyzkoušejte mušelín, vytváří dojem přirozeného pozadí.“

 

Světla pro fotoateliér
S přirozeným světlem, které proniká okny, si v ateliéru rozhodně nevystačíte. Nezbytným základem jsou 2 ateliérová světla. Ovšem jak říká Angelo „Ideální je mít alespoň 4 ateliérová světla, můžete tak dokonale nasvítit postavu, pozadí a například na lesk vlasů.“

Ateliérová světla vydávají měkčí světlo a vy je můžete modulovat a volit si intenzitu přesně podle vašich představ. Ateliérových světel se nemusíte bát, jednoduše se nastavují i ovládají. Během chvíle se s nimi naučíte veškeré základy při fotografování v ateliéru.

Zásadní vybavení fotoateliéru
Na závěr to nejdůležitější. Nezapomeňte, že ateliér se stane vaším druhým domovem. Takže do seznamu přidejte:
pohovku a deku – budete tam i spát
ledničku – budete tam i jíst
varnou konvici – kafe přes ulici se vám prodraží
odkládací stoleček – ať tu svačinu máte kam položit
zrcadlo – všichni se před focení chtějí vidět
 

 

Potřebujete vědět víc, potřebujete zaškolit a ovládat dokonale ateliérovou techniku?  Objednejte si náš geniální worshop Ateliér – vybavení a využití v praxi. Profesionální fotograf Angelo Purgert má ateliér v srdci i malíčku a nebojí se vám svoje know how předat:-)