crowd-1699137_1920

Jak na dobrou fotku mobilem v davu

Nastavit si v životě laťku hodně nízko není ideální. A ve fotografii to platí stejně. Foťte kdykoli, kdekoli a čímkoliv bez omezení, jen nezapomeňte, že fotografie má svá pravidla a základní postupy. Pak už stačí jen pár fíglů, vaše kreativita a hranice přestávají existovat:-)

Ne vždycky se fotí v ateliéru, nebo na klidném a opuštěném místě a navíc bez přípravy. Jsou focení, která vyžadují akci, improvizaci a rychlost a mezi ně patří focení v davu. Nemyslíme zrovna demonstraci, nebo lynčující dav, ale třeba vernisáž, přednášku, první školní den, koncert atp. Tady je pár vychytávek, pokud se rozhodnete jít mobilní cestou.

Krátké ohnisko
Hlavní výhodou fotoaparátu v mobilu je krátké ohnisko. Běžně mají smartphony ohnisko kolem 26 mm a základní fotografický objektiv je 50 mm (například pro fotografování portrétů se používá ohnisková vzdálenost 85 mm). Co to znamená? Čím menší číslo ohniskové vzdálenosti, tím je fotka širší. Do fotky tak můžete mobilem dostat širší záběr než se základním 50mm objektivem.

Světelné kontrasty
Nejjednodušší je zapnout si v mobilu funkci HDR. Ta vám zmírní světelné kontrasty. Objekty na sluníčku tak nebudou přesvětlené a ve stínu příliš tmavé. Pro zkušenější fotografy doporučujeme aplikaci Halide nebo Camera PRO. Tyto aplikace vám umožní váš mobil přepnout do manuálního režimu. Nastavte si kratší čas (1/125 až 1/200). Zachytíte ostře i lidi, kteří se budou pohybovat a eliminujete případný třes ruky. Nebo si můžete zvýšit ISO. Tím dostanete do objektivu více světla, jen to nepřežeňte, aby fotka „nešuměla”. Skvělým pomocníkem je samozřejmě stativ, obzvláště v tmavších místnostech, nebo pokud chcete fotit na delší čas.

Správné místo na focení
Telefon máte pod kontrolou, teď je nejdůležitější najít to správné místo s nejlepším výhledem či nejoriginálnějšími záběry. Vyjděte z davu a zkuste odejít někam stranou, kde vám nikdo nebude překážet ve výhledu. Dobrou volbou je také mírně vyvýšené místo, zamezíte vzájemnému zakrývání tváří různě vysokých lidí. Jen pozor, abyste příliš nezkrátili nohy fotografovaných. Dobře, na koncertě asi balvany a ani brdky nebudou. Pak přijde na řadu selfie tyč. Díky ní můžete fotit přes řady před vámi. Prodloužená ruka je totiž velká výhoda:-)

Vyfoťte to bez mrknutí
Přeci jen víc cvakejte. Při fotografování více lidí je dobré vyfotit víc snímků. Lidi mrkají, hýbou se atp.  Jen pozor, třídění 1000 fotek může být fakt nuda, proto se před zmáčknutím spouště nad fotkou zamyslete, proč a jestli ji opravdu potřebujete.  A pak vyfoťte dva tři stejné/podobné snímky: zvláště při mluvení nebo při pohybu. Také máte větší šanci, že vám lidé nebudou aspoň na jednom snímku mrkat. Fotíte-li skupinovou fotku, máme pro vás tip, který skutečně funguje. Řekněte jim, ať zavřou oči, usmívají se a otevřou oči až na váš povel – jakmile zavelíte, foťte.

Klasika nebo originál
Pokud situace dovolí, nezapomeňte na portrét. Na svém mobilu zapněte režim Portrét. Zvýší se ohnisko a vy tak budete mít menší prostor okolo hlavy. U novějších modelů dokáže rozostřit pozadí, objekt tak z obrazu „vystoupí” a fotografie získá na živosti. Dbejte na jednoduchost pozadí – lépe tabule než knihovna, zelený keř než hřiště.
Podaří-li se vám dostat partičku lidí dohromady, dejte fotce akci. Ať vyskočí, ječí, vyplazují jazyky, prostě něco funny:-) Na tuhle fotku budou všichni koukat ještě dlouho. A můžete taky zkusit stativ, třeba na kreativní selfie. Zavěste ho na strom, futra adt. a použijte dálkovou spoušť nebo časovač.

 

Jakmile nás napadne další vychytávka, objevíme v mobilu  další novou funkci nebo se na trhu objeví parádní aplikace, budete první, kdo se to dozví:-)

A pokud vám naše tipy nestačí, tak ve čtvrtek 11. října začíná náš workshop Focení mobilem. Tam se dozvíte mnohem víc!