smartphone-2477583_1920

Fotka z mobilu dnes už neznamená nadávku

Doba, kdy fotka byla zázrak, je pryč. Doba, kdy jsme si šetřili každé cvaknutí spouště, nám proplula mezi prsty. A doba, v níž cvakáme jak šílení a fotky plují světem v moři sociálních sítí, už nějakou dobu trvá. Mobilní telefon je tak alfou a omegou veškerého lidského bytí. Umíme z něj však jako uživatelé dostat maximum?

Lidé se odjakživa rádi dívali na obrázky. Z nich okamžitě získali jasnou představu o situaci. Pravěké jeskynní malby, fenomém výtvarného umění a nezadržitelný rozvoj fotografie jsou jasným důkazem touhy zaznamenat okamžik navždy a relativně jednoduše. Dnes už tato výsada nepatří těm, kteří svoje řemeslo ovládají, ale prostě všem.

Fotka sem, fotka tam…
… každý to seká jak na běžícím pásu a fofrem posílá do světa. Takže máme kolem sebe plno přesvícených katedrál bez věží, jezera se zbytky zábradlí, lidi s „useklýma nohama“ a celou řadu dalších lahůdek. Každý majitel mobilního telefonu se dnes stal fotografem a my všichni jsme často nedobrovolně na výstavě fotek, které nestojí ani za pohled. Zrovna nedávno jsem úpěla při podhledu na fotky mé známé z dovolené. Vztekle sem klikala myší a čekala, že další fotka už nebude tak příšerná a že mě třeba může inspirovat. Bohužel, fotky mi nepředaly ani informaci, ani tolik potřebnou emoci.

Mobily to umí a vy?
Bez fotky to dneska nejde, to je fakt. Dobrá fotka dokáže oslovit mnohem více lidí, než si dokážete představit a dnešní chytré mobilní telefony  už umí udělat skutečně skvělé fotografie. Dobře, zrcadlovce se fotomobil nevyrovná, má svoje limity. Kvůli menšímu senzor není možné pracovat s takovou hloubkou ostrosti jako u kvalitních fotoaparátů, a rizikem je také větší šum na fotkách. Ale vy si můžete vyhrát s expozicí a správnou kompozicí. Pokud to váš telefon dokáže, zkuste s nastavením expozice experimentovat. Většinou si můžete vybrat v režimech s manuálním nastavením, jestli chcete čas a ISO dopočítat automaticky, nebo zda si tyto hodnoty určíte sami. Nezapomeňte si aktivovat mřížku fotoaparátu. Komponování tak bude mnohem snazší.

A ještě jedna praktická rada, od naší lektorky a specialistky na focení mobilem Šárky Purgertové:“U mobilu je základní chytit ho oběma rukama, lokty opřít o břicho a moc se u toho nesmát. Pokud se totiž fotka rozostří, už jí nic nepomůže…“  Oproti klasickým foťákům totiž telefony zpravidla nebývají tak pevné a pohodlné, a proto hrozí, že si snímky rozmažete vlastním pohybem.

Chcete to všechno umět hned?
Nemáte čas na samostudium, nechcete se zatěžovat technickými nuancemi, anebo tomu prostě moc nerozumíte? Vyberte si jakýkoliv kurz nebo workshop, který vás naučí váš foťák v mobilu ovládat snadno a rychle. Naše fotoškola Angelo má nejbližší workshop Fotíme mobilem 20. září 2018, tak ho nepromeškejte:-) Seznámíme vás se specifiky fotografování mobilem, naučíme vás využívat různé režimy fotoaparátu a ukážeme, jak upravovat fotky. Vedle technického ovládnutí vašeho foťáku v mobilu vás nenecháme tápat ani v pravidlech kompozice, zákonitostech práce se světlem a zjistíte, jak na dokonalou ostrost fotky. Přesvícená katedrála bez věže bude navždy passé:-)

Sebelepší práce s fotoaparátem však nenahradí člověka a jeho kreativitu. Tak hodně inspirace do dalšího focení!