Souhvezdi

Dokonalá modelka – profesionalita

Jsme fotoškola Angelo, milujeme focení a učíme to všechny naše skvělé žáky. Součástí profese fotografa není jen ovládnutí fotoaparátu, světla, kompozice a své kreativity, ale také modelky. Vyzpovídali jsme profesionální fotografy, abychom zjistili, co je pro ně u modelek nejdůležitější a co naopak považují za nepřijatelné.

Zrození modelky
„Modelka či manekýnka je osoba, která propaguje módu (oblečení na módních přehlídkách), dělá reklamu různým výrobkům a svou přítomností pomáhá propagovat významné společenské i podnikové akce. V širším významu je modelka osoba, která slouží za vzor pro vizuální umělce, malíře a fotografy,“ říká Wikipedie. Proti této milé definici nelze nic namítnout. Jen se do ní nevejde skoro nic z toho, co dělá modelku modelkou: profesionalita, krása, talent a inspirace.

První modelky měly prozaický původ – prostitutky, dívky bez domova nebo z chudinských čtvrtí. Seděly, stály nebo ležely modelem malířům a sochařům a přivydělávaly si tak na svůj komplikovaný život. A jsme u toho – bohužel, profesionalita byla u nich na bodu mrazu. Přišly, když zrovna měly čas, když zapomněly, tak zapomněly…  20. a 21. století sebou ale kromě internetu a voděodolného make-upu přineslo taky obdiv, úctu a respekt k umělcům, kteří umí dělat svoji práci.  A my se tak můžeme konečně bavit o nárocích na profesionální spolupráci. Proto je naše první kapitola blogového cyklu Dokonalá modelka věnována PROFESIONALITĚ. Pokud je modelka skutečná profesionálka, pak se připravte na jedinečnou spolupráci i výsledek.

 

Spolehlivost a dochvilnost
Následující odstavce jsou použitelné pro jakoukoliv profesi. Považujeme je vlastně za lidské vlastnosti, bez kterých nelze žít a pracovat. Ale jak vidno, spousta lidí si bez nich žije vesele dál… Dohodne-li si modelka s fotografem focení, místo a čas, omlouvá ji jedině vlastní smrt a i za tu se musí předem omluvit:-) Odpusťte nám tu nadsázku, ale jak říká jeden z nejvyhledávanějších předních českých reklamních fotografů Filip Matušinský:  „Nedodržování dohod, nedochvilnost, rušení focení těsně předem bez omluvy, za to by každý slušný fotograf vraždil a taková modelka si zavře dveře u většiny poctivých profíků.“ Profesionální focení je vždycky týmová záležitost, takže nespolehlivost modelky zasáhne do časového plánu nejen fotografovi, ale také vizážistce, kadeřnici, asistentům, rezervované lokaci atd. Mezinárodně uznávaný fotograf Angelo Purgert pracuje s profesionálními modelkami již 16 let, jeho objektiv jich viděl bezmála 500 a kategoricky říká: „Spolehlivost je u modelky zásadní. Stačí jeden pozdní příchod a spolupráce je ukončena.“ Český fotografický svět je malý a všichni se znají, takže šeptanda o nespolehlivých modelkách se šíří lavinově.

Oddanost fotografii
Profesionalita modelek se odráží v celkovém přístupu k práci. „Modelka musí být naprosto oddaná fotografii a být schopna pro její dokonalý výsledek překousnout mnohdy nepřízeň počasí, vlastní migrénu apod.,“ říká Filip Matušinský, který fotí s profi modelkami víc než 10 let a jehož pokora modelek v zahraničí fascinovala: „Jsou zvyklé dát do své práce 200 %, protože v tak vysokém modelingu je konkurence tak našlapaná, že by se bez takového přístupu nikam nedostaly.“  Pokud něco děláte na půl, tak výsledek je nula. Ovocný koláč bez ovoce nemá šťávu, úsměv bez upřímnosti nepotěší a modelka bez zapálení pro fotku není modelka… Profesionální přístup trefně shrnul Roman Sejkot: „Je mnoho krásných žen, které si nechtějí vydělávat peníze pózováním. Nejsou profesionálními modelkami, ale spolupráce s nimi je na profesionální úrovni.“

 

Když modelka neví…
Dalším znakem profesionality u modelky je, že ví, co fotí. Fotografických žánrů je spousta a liší se od sebe dramaticky. Fashion je o šatech, akt o nahotě a třeba glamour je rafinovaná kombinace obojího. „Nedávno jsme na místním workshopu zažili situaci, kdy „modelka“, která byla na workshop najatá na focení glamour (vše jí bylo do detailu vysvětleno) a až na lokaci zjistila, že neví, co glamour vlastně je, řekla, že tohle fotit nebude. Cituji: „Buď to budu fotit max. v prádle, nebo jedu domů.“ Takže jsme jí poslali domů a během hodiny jsme situaci vyřešili náhradním plánem,“ vzpomíná Filip Matušinský jednu bizarní zkušenost. A zase jsme u malého českého rybníčku a šuškandy… Čas profesionálů je drahý a svoji energii jsou ochotni investovat velice uvážlivě. Pro Angela Purgerta, originálního portrétního fotografa a autora slavné První republiky musí být modelka: „Přizpůsobivá, v pohodě a inteligentní.“ Zdá se vám to málo? Přesně takových modelek je v Česku jako šafránu a jen ty můžeme nazývat skutečně dokonalými.

Lidskost a přívětivost
Ovšem pozor, stane se, že modelka neví… Ale všechno se dá vždycky vyřešit. Je potřeba se umět lidsky vcítit a spolupracovat. Roman Sejkot, držitel ceny WORLD PRESS FOTO a autor ojedinělých aktů, který pracuje s modelkami od počátku:-), není ochoten tolerovat u modelky jediné: „Protivnost.“ Lidské povahy jsou různé a chápání téhož není vždycky stejné. Proto je umění naslouchat u modelek zásadní. Ona ani fotograf nejsou neomylní a dělají chyby, to je vždycky potřeba mít na paměti.

 

Závěr je tedy jasný, profesionálku z modelky neudělá počet focení, 90-60-90, ani tloušťka jejího booku, ale přístup. Spolehlivost, dochvilnost, přívětivost a lidskost jsou vlastnosti dokonalé modelky.

A jak je to s krásou, talentem na modelku a zda existuje dokonalé propojení modelky a fotografa si budete moct přečíst v následujících blogových příspěvcích v průběhu léta.

Tak užívejte slunce, vody, klidu, stínu a foťte!