top4

7 tipů, jak fotit rodinu a děti v exteriéru

Focení dětí patří mezi nejsložitějších fotografické disciplíny. Děti se vrtí, nebaví je to, mají hlad, chce se jim spát a vůbec je nezajímá, že právě teď je to nejlepší světlo… Jak to všechno zvládnout s nadhledem a zároveň vyfotit skvělé fotky jsme se ptali Pavlíny Kubíčkové – profesionální fotografky a nové lektorky ve Fotoškole Angelo. Načerpejte od ní pár rad a inspiraci…

1. Základní fotografické vybavení
Používám techniku Fujifilm a mé nejoblíbenější objektivy jsou 90 mm a 24 mm. Oba využívám při každém focení, protože z nich vznikají jiné typy fotek. 90mm umí krásné portréty, říkám jim romantické fotky. 24mm objektiv zase dokáže víc vtáhnout do děje a udělá fotku více živou. Když jsou děti stydlivé nebo se fotit nechtějí, je objektiv s delším ohniskem výborný pomocník. Na zvládnutí i těch nejakčnějších dětí za mě určitě doporučuji rychle ostřící techniku. Podrobnější informace a vychytávky jak nastavit fotoaparát se dozvíte na workshopu Děti a rodina.

2. Jak pracovat se sluncem
Na dobrém světle záleží úplně nejvíce, protože i kdybyste měli perfektní vybavení, perfektní místo, perfektní modely, tak pokud budete mít špatné světlo, dobré fotky z toho nikdy nebudou. Fotím převážně v exteriéru a osobně se vyhýbávám focení v pravé poledne, na přímém slunci a nepoužívám žádnou odraznou desku. Víte, co je nejdůležitější a působí to navíc na klienta velmi profesionálně: pokud znáte dobře svoji lokaci a víte, co nabízí. Všem fotografům doporučuju se s vyhlídnutými lokacemi seznámit, vědět, kdy se na daném místě může fotit a kdy ne a vše si předem promyslet. Ideálně doporučuji mít dvě oblíbená místa a poznat je v jakoukoliv denní i roční dobu.

 

3. Dejte dětem svobodu
Děti jsou od přírody k nezastavení a důležité je, aby je focení bavilo. Jen tak dosáhnete přirozenosti. Stavěním do umělých póz děti jen omezujete a nepodaří se vám zachytit jejich povahu. Pro mne je důležité, abych děti na fotkách zachytila tak, jak je rodiče znají. Pokud uslyšíte větu: „Ano, to je přesně on, takhle ho známe.“, tak víte, že jste svou práci odvedli dobře. Focení pohybu vyžaduje jiné nastavení – rychlejší sekvence snímání a nastavení AF-C. Zásadní je také sladit pohyby fotografa s pohyby dítěte. Fotka se nemusí povést na první dobrou. Proto je zásadní nechat dětem svobodu pohybu a vy můžete fotit v klidu dál.  Dětem to vůbec nevadí, naopak jsou rádi, když můžou běhat a skákat, než sedět na místě a čekat.

 

4. Rodinný portrét vyžaduje důvěru
Osvědčilo se mi, že na začátku focení uděláme pár „koukacích fotek pro babičky“. Pak si rodina může dělat, co chce – třeba se bavit o tom, co bude k večeři nebo co mají v plánu o víkendu, anebo s dětmi dělat různé blbosti, lechtat je, říkat s nimi i jejich oblíbenou básničku. Vznikne uvolněná atmosféra a fotky jsou bezprostřední. Při focení se snažím děti uvolnit, povídám si s nimi o běžných věcech a ony zapomenou, že se vlastně fotí. Za léta focení se mi potvrdilo, že rodinné focení se velmi rychle přemění v příjemné setkání. Rodina na sebe nemá přes pracovní dny moc času a najednou jsou při focení spolu a můžou to dětem vynahradit – hrají si, blbnou, mazlí, povídají… Většinou tím vším dojde k odstranění zábran – vnímají sami sebe a ne mě. Já se jen občas ozvu, když potřebuji, aby se jinak natočili, upravili oblečení atp.

 

5. Nejlepší čas na focení
Jak jsem již psala, vyhýbám se focení v pravé poledne, navíc mladší děti většinou po obědě spí. Takže dopoledne, pak od 14 hodin a v letním období i navečer. Doporučuju využívat zlatou hodinku, protože fotky v protisvětle jsou prostě krásné. V exteriérech fotím za každého ročního období. Mou nejoblíbenější roční dobou je však babí léto a podzim – tuhle atmosféru vítají i klienti. Velká poptávka je i na focení ve sněhu, ale vzhledem k tomu, jak to s tím sněhem poslední dobou je, tak je to čistá improvizace, která se neslučuje s diářem fotografa ani klienta…

 

6. Jak na dokonalou kompozici

  • snažte se, aby lidé na fotkách měli k sobě blízko
  • dbejte na to, ať se lidé stále nekoukají do objektivu, ale smějí se i na sebe
  • zkuste zakomponovat do fotky i prostor, kde fotíte
  • přemýšlejte nad kompozicí, ať nemusíte v počítači řešit ořez
  • dejte si pozor, aby končetiny nevypadaly na fotkách jako amputace

 

 

 7. Zapomeňte na slovo „sýýýýr“
Tenhle hrozný přežitek akorát  kazí přirozený úsměv. Děti samy vědí, co mají dělat a když se cítí dobře, budou přirozené.

 

 

 

 

Věříme, že focení dětí a rodiny v exteriéru vás už nebude tak děsit. Někdy stačí pár změn a jde to snáz. Chcete se dozvědět víc? Učte se od profesionálky a přihlašte se na workshop Pavlíny Kubíčkové Děti a rodina.